Geneza i budowa katalogu
Katalog Messiera jest jednym z najbardziej znanych zestawień obiektów astronomicznych, którego pierwsza wersja została opublikowana przez Charles’a Messiera w 1774. Pomysł skatalogowania obiektów nasunął się temu francuskiemu astronomowi w czasie przygotowań do obserwacji powrotu komety Halleya przewidywanego na rok 1759. Podczas przeglądu nieba Messier natknął się na obiekt mający postać niewielkiej rozmytej plamki, a więc podobny do odległej jeszcze komety. Zachowywał się on jednak odmiennie, ponieważ nie poruszał się względem gwiazd, jak to powinna czynić kometa. W wyniku dalszych badań astronom stwierdził, że na sferze niebieskiej można znaleźć także więcej dziwnych, zamglonych obiektów, których obecność z racji podobieństwa może utrudniać poszukiwania komet. Aby ułatwić sobie i innym badaczom prace, postanowił skatalogować te obiekty, numerując je kolejnymi liczbami i dodając na początku literę M. Wspomniany przed chwilą obiekt został nazwany potem Mgławicą Kraba i otrzymał chlubne oznaczenie M1. Ostateczna wersja oryginalnego katalogu Messiera została wydana w 1784 roku i zawierała 103 obiekty. Później do spisu dodano jeszcze siedem kolejnych, tak że obecnie wykorzystywana wersja katalogu zawiera 110 pozycji. Co ciekawe, aż osiem z nich leży w granicach gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy.
Mimo, że sam Messier był wielkim badaczem, to z powodu niedoskonałości technicznych dostępnych mu przyrządów mógł jedynie snuć domysły w kwestii rzeczywistej natury skatalogowanych przez siebie obiektów. Pełne zrozumienie ich właściwości nastąpiło dopiero w XX wieku na skutek postępu technicznego i rozwoju wielu dziedzin astronomii.
Obiekty ze zbioru Messiera - mimo późniejszego odkrycia wielu innych i ich opisu w nowszych katalogach - ciągle cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem astronomów amatorów. Powód jest prosty: obiekty Messiera są najjaśniejsze i najlepiej widoczne, ponieważ astronom musiał je znaleźć w XVIII wieku dysponując prymitywnym z dzisiejszego punktu widzenia teleskopem.
Kosmiczne poszukiwania
Tutaj chciałbym przedstawić swoją wersję katalogu. Będę umieszczał w tym miejscu jedynie takie fotografie obiektów Messiera, które wykonałem samodzielnie. Każda z nich jest jednocześnie odnośnikiem do artykułu zawierającego szerszy opis obiektu, a także jego pełne fotografie (niektóre obiekty z różnych powodów zostały potraktowane łącznie). Dodatkowo, wprowadziłem tu także swoje oznaczenia symboliczne, które pomagają w szybkim zorientowaniu się, z jakiego typu obiektem mamy do czynienia.
Obecnie wiemy, że katalog w swej istocie nie jest jednorodny i w jego skład wchodzą różnorodne obiekty, w tym:
- 56 gromad kulistych i otwartych (⁂),
- 40 galaktyk (❃),
- 7 mgławic rozmytych (◍),
- 4 mgławice planetarne (⍟),
- 1 pozostałość po supernowej (㊂),
- 1 chmurę gwiezdną (⠿),
- 1 gwiazdę podwójną (٭٭).
Katalog będzie sukcesywnie uzupełniany o nowe fotografie i ich opisy
Marek Ples