Kameleon z probówki
English version is here |
Poniższy artykuł został opublikowany pierwotnie w czasopiśmie dla nauczycieli Biologia w Szkole (5/2022):

Może być z probówki lub innego naczynia laboratoryjnego – zależy to wyłącznie od naszych zasobów i wyobraźni. Zanim jednak wykonamy doświadczenie, zapoznajmy się najpierw ze zwierzętami, które użyczyły swego imienia opisywanemu eksperymentowi.
Kameleony Chamaeleonidae należące do rzędu łuskonośnych Squamata to rodzina gadów słynąca ze zdolności do zmiany ubarwienia, metody polowania z wykorzystaniem długiego języka i oryginalnych kształtów ciała. Ich nazwa wywodzi się z greckiego χαμαιλέων (khamailéōn), będącego złożeniem słów χαμαί (khamaí) "na ziemi" i λέων (léōn) "lew" - kameleon znaczy więc tyle, co "ziemny lew", co wiąże się zapewne z wojowniczym zachowaniem tego zwierzęcia w momentach zagrożenia.
Kameleony są w większości zwierzętami dosyć mocno wyspecjalizowanymi w kierunku nadrzewnego trybu życia. Ich ciało jest wyraźnie spłaszczone bocznie - jest to szczególnie zauważalne zwłaszcza w części grzbietowej, na której skóra tworzy płaskie wzniesienie o ostrej krawędzi. Kończyny kameleonów są stosunkowo cienkie i o równej długości. Ciekawie są zbudowane ich końcowe odcinki, ponieważ wszystkie palce są sobie przeciwstawne i zrośnięte po dwa lub trzy. Dzięki temu tworząc rodzaj szczypiec. Rolę dodatkowej kończyny spełnia długi i chwytny ogon. Głowa jaszczurki jest kanciasta, często sklepiona, bywa też pokryta rogowymi naroślami [1].
Niesamowite wrażenie sprawiają oczy kameleonów. Poruszają się niezależnie od siebie, tak że każde może patrzeć w inną stronę. Powieki z kolei są zrośnięte na tyle, że zostaje tylko niewielki otwór źreniczny. Pole widzenia kameleonów jest więc olbrzymie, a jednocześnie taki aparat wzroku umożliwia także widzenie stereoskopowe przy jednoczesnym skierowaniu obu oczu na ten sam obiekt. Chwytny język jest bardzo długi, na końcu szeroki i pokryty lepkim śluzem umożliwiając chwytanie owadów stanowiących pokarm.
Kameleony są chętnie hodowane w domowych terrariach i ogrodach zoologicznych. Jednym z częściej spotykanych gatunków jest kameleon jemeński Chamaeleo calyptratus – należący do największych jaszczurek z całej rodziny (Fot.1).
Bardzo znana jest szczególna zdolność zmiany barwy kameleonów. Należy jednak zauważyć, że wbrew popularnemu przekonaniu gady te nie dostosowują swojej barwy do barwy otoczenia. W rzeczywistości ich barwa zmienia się wraz ze zmianą stanu fizycznego oraz emocjonalnego, prawdopodobnie jest także formą komunikacji z innymi osobnikami. Z drugiej strony kameleony stosują w pewnym stopniu mimikrę, ponieważ ich barwa jest często zbliżona do barwy otoczenia.
W naszej pracowni możemy przeprowadzić doświadczenie biorące swoją nazwę od opisanego ciekawego zwierzęcia – będzie to chemiczny kameleon w formie roztworu zmieniającego swoją barwę [2].
Doświadczenie
Musimy zgromadzić substancje z poniższej listy:
- manganian(VII) potasu (nadmanganian potasu) KMnO4,
- wodorotlenek sodu NaOH,
- glukoza C6H12O6.
W tym doświadczeniu wykorzystywany jest NaOH, który jest mocną zasadą i ma silne działanie żrące. Manganian(VII) potasu jest szkodliwy oraz bardzo silnie barwi tkaniny i skórę. Konieczne jest stosowanie odpowiednich środków ochrony osobistej.
Manganian(VII) potasu jest często w handlu nazywany nadmanganianem potasu i znajduje bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle, syntezie i analizie chemicznej. Jest wykorzystywany także w lecznictwie jako środek dezynfekcyjny [3] [4]. Można go z łatwością kupić w aptekach – z racji swojej barwy bywa nazywany fioletem (tym samym popularnym mianem nazywa się też często inne substancje). W warunkach normalnych związek ten ma postać ciemnofioletowych kryształków (Fot.2).
Manganian(VII) doskonale rozpuszcza się w wodzie, a jego roztwór ma właściwości antyseptyczne (Fot.3).
Glukoza jest organicznym związkiem chemicznym, należącym do cukrów prostych z grupy aldoheksoz. Jest białym, drobnokrystalicznym ciałem stałym (Fot.4), z roztworów wodnych łatwo krystalizuje jako monohydrat. Smak wodnych roztworów tego cukru jest słodki, jednak nieco mniej niż w przypadku sacharozy.
Glukoza stanowi podstawowy związek energetyczny dla większości organizmów, przechowywany pod postacią swoich polimerów: głównie skrobi i glikogenu. Jest najłatwiej przyswajalnym dla człowieka cukrem. W handlu spożywczym często bywa nazywana cukrem gronowym.
Wodorotlenek sodu można zastosować czysty chemicznie lub w formie udrażniacza do rur (należy jednak wcześniej sprawdzić jego skład).
Zaopatrzywszy się w potrzebne substancje możemy przystąpić do doświadczenia.
Najpierw musimy przygotować odpowiedni roztwór. W 20cm3 wody destylowanej rozpuszczamy około 0,3g NaOH oraz kilka niewielkich kryształków manganianu(VII) potasu. Tak przygotowany roztwór ma barwę fioletowo-różową (Fot.5).
Osobno przygotowujemy roztwór niewielkiej ilości glukozy w wodzie. Po zmieszaniu obu roztworów obserwujemy stopniową zmianę barwy. Kolor zmienia się stopniowo od fioletowego (vide Fot.5), przez granatowy, zielony, a ostatecznie ciecz staje się żółtawa (Fot.6).
Jak widać, przygotowany roztwór rzeczywiście zmienia barwy równie łatwo jak kameleon!
Wyjaśnienie
Glukoza jest cukrem redukującym, o czym przekonuje nas choćby wynik próby Fehlinga [5].
Mangan na siódmym stopniu utleniania daje w roztworze piękną, charakterystyczną dla nadmanganianów fioletowo-różową barwę. W środowisku zasadowym glukoza redukuje mangan z siódmego stopnia utleniania na szósty; roztwór staje się wtedy zielony. Kolor granatowy jest pośredni i nie wynika z obecności charakterystycznych jonów. Mangan jest jednak dalej redukowany do czwartego stopnia stopnia [6]. Powstaje wtedy nierozpuszczalny osad MnO2, który zawieszony w roztworze daje barwę słomkowo-żółtą. Związek ten występuje w naturze jako minerał braunsztyn, będący najważniejszą rudą manganu.
Literatura:
- [1] Glaw F., Taxonomic checklist of chameleons (Squamata: Chamaeleonidae), Vertebrate Zoology, 2015, 65 (2), str. 167–246 powrót
- [2] Arora C.L., Lecture demonstration of the various oxidation states of manganese, Journal of Chemical Education, 1977, 54(5), str. 302-303 powrót
- [3] Bielański A., Chemia ogólna i nieorganiczna, PWN, Warszawa, 1981, str. 582 powrót
- [4] Kemmitt R.D.W., Peacock R.D., The Chemistry of Manganese, Technetium and Rhenium, Pergamon Press, 1973, str. 771-798, 811-813, 851, 859 powrót
- [5] Ples M., Kto pomieszał cukry? Mała analiza, Biologia w Szkole, 1 (2018), Forum Media Polska Sp. z o.o., str. 58 - 63 powrót
- [6] Lee D.G., Chen T., Mechanism of the reaction between permanganate and carbon-carbon double bonds, Journal of the American Chemical Society, 1989, 111(19), str. 7534–7538 powrót
Autorem fotografii i rysunków jest Marek Ples.
Uzupełnienie autora
Jako dodatek do powyższego artykułu chciałbym zaprezentować Czytelnikowi krótki film:
Marek Ples