Weird Science

M82 - Galaktyka Cygaro

English ver­sion is here

Galak­tyka Cygaro M82 znaj­duje się w gwiaz­do­zbio­rze Wiel­kiej Nie­dźw­ie­dzicy Ursa Major, w odle­gło­ści około 12 milio­nów lat świetl­nych od Ziemi. Jest to galak­tyka spi­ralna z poprzeczką, której obser­wo­wane wymiary kątowe wyno­szą w przy­bli­że­niu 11' na 4'′, co odpo­wiada przy uwzględ­nie­niu poda­nej odle­gło­ści rze­czy­wi­stej śred­nicy około 37 000 lat świetl­nych. Jasność obser­wo­wana M82 to około 8,4m. Galak­tyka ta jest czę­ścią grupy galak­tyk, do której należy rów­nież sąsied­nia Galak­tyka Bodego M81.

Tempo gwiaz­do­twór­cze w Cyga­rze jest około 10 razy wyższe niż w naszej Dro­dze Mlecz­nej. Wew­nątrz galak­tyki zaob­ser­wo­wano liczne młode sku­pi­ska gwiazd, które mogły pow­stać w wyniku inte­rak­cji z Galak­tyką Bodego około 600 milio­nów lat temu.

Galak­tyka Cygaro została odkryta 31 grud­nia 1774 roku przez nie­miec­kiego astro­noma Johanna Elerta Bode’a. W sierp­niu 1779 roku nie­za­leżnie odkrył ją Pierre Méchain, a w 1781 roku Char­les Mes­sier dodał ją do swo­jego kata­logu pod nume­rem 82. W 2014 roku w M82 zaob­ser­wo­wano super­nową SN 2014J, która była widoczna nawet przez nie­wiel­kie tele­skopy.

Obser­wa­cje

02.02.2025, około godziny 22:30 - Jaworzno (przed­mie­ścia)
średni poziom zanie­czysz­cze­nia świa­tłem

Mroźna noc z czy­stym nie­bem nie mogła się obyć bez choćby krót­k­iej obser­wa­cji nieba, a roz­ło­że­nie sprzetu było dzie­łem jed­nej chwili.

Galak­tyka Cygaro znaj­duje się na sfe­rze nie­bie­skiej tak bli­sko Galak­tyki Bodego, że nie mogłem sobie odmówić próby uch­wy­ce­nia obu obiek­tów na jed­nej foto­gra­fii, co udało się całk­iem nieźle.




Para­me­try foto­gra­fii 3:

  • DWARF3
  • suma­ryczny czas eks­po­zy­cji: 50 minut (stac­ko­wane - 200x15s kla­tek)
  • obiek­tyw: 150mm (aper­tura: 35mm)
  • prze­słona: f/4 (najm­niej­sza możl­iwa w przy­padku wyko­rzy­sta­nego obiek­tywu)
  • sta­tyw: foto­gra­ficzny

Lite­ra­tura dodat­kowa:

Marek Ples

Aa