Nurek Kartezjusza
English version is here |
Prosto i ciekawie
Nurek Kartezjusza to bardzo prosta zabawka fizyczna. Każdy może ją zbudować z materiałów dostępnych w każdym domu. Sam nurek to po prostu otwarta z jednej strony rurka, na przykład szklana (ja zastosowałem niewielką probówkę). Jest ona zanurzona w wodzie, dnem do góry. Dzięki temu wewnątrz probówki uwięziona jest bańka powietrza, przez co zabawka unosi się w wodzie zamiast opaść na dno. Zamiast probówki można użyć też niewielkich buteleczek po aromacie do ciasta. Mam tu na myśli takie wydłużone, probówkokształtne. Mają one płaskie dno ale to nam nie robi różnicy. Nurek powinien unosić się w wodzie jak widzimy poniżej:
Następnie nurka należy umieścić w sporej(np 1,5l) butelce z tworzywa sztucznego. Powinna być wypełniona wodą po szyjkę. Musimy oczywiście eksperymentalnie dobrać taką ilość powietrza uwięzionego w rurce, żeby całość unosiła się w wodzie. Następnie zakręcamy butelkę korkiem. Wszystko gotowe. Teraz magia! Lekkie ściśnięcie butelki sprawia, że nurek opada na dno, zwolnienie nacisku wywołuje wynurzanie się. Odpowiednio wyważony nacisk pozwala utrzymać nurka na dowolnej głębokości, zmuszać go do podwodnych podskoków i innych zachowań. Poniżej możecie zobaczyć jak to wygląda na modelu zbudowanym przeze mnie.
Jak jednak wyjaśnić to zachowanie?
W nurku Kartezjusza wykorzystuje się dobrze znany fakt, że woda (w porównaniu do powietrza) jest praktycznie nieściśliwa. Gdy ściskamy butelkę ciśnienie w niej wzrasta wzrasta. Prawo to mówi, że jeżeli na płyn (ciecz lub gaz) w zbiorniku zamkniętym wywierane jest ciśnienie zewnętrzne, to (pomijając ciśnienie hydrostatyczne) ciśnienie wewnątrz zbiornika jest wszędzie jednakowe i równe ciśnieniu zewnętrznemu. Ciśnieniem zewnętrznym jest tutaj wywierany przez nas nacisk na butelkę. W każdym pukcie objętości wewnątrz butelki ciśnienie musi być takie samo, więc będzie następowało sprężanie lub rozprężanie pęcherzyka powietrza zamkniętego w nurku. Z kolei z prawa Archimedesa wynika, że na ciało zanurzone w cieczy działają dwie siły: siła grawitacji oraz przeciwnie skierowana siła wyporu. Jeśli siła wyporu ma większą wartość niż siła ciężkości(sytuacja A na poniższym rysunku) działająca na ciało to to ciało unosi się na wodzie. W przypadku B sytuacja jest odwrotna - przeważa siła grawitacji, przez co nurek opada na dno. Ściskając butelkę zmniejszamy objętość pęcherzyka i co za tym idzie siłę wyporu. Kiedy jej wartość spadnie poniżej wartości siły ciężkości… Tak, tak - pełne zanurzenie:)

Życzę miłej i pouczającej zabawy:)
Literatura dodatkowa:
- Błażejewski R., 100 prostych doświadczeń z wodą i powietrzem, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa, 1991, str. 71-72
- Glücksman S., Technika demonstracji z fizyki, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa, 1956, str. 74-75
Marek Ples