Wyładowanie koronowe
English version is here |
Co to jest?
Wyładowanie koronowe to wyładowanie elektryczne spowodowane przez jonizację gazu otaczającego przewodnik, które pojawia się kiedy gradient potencjału przekracza pewną progową wartość, ale warunki są niewystarczające do przebicia lub powstania łuku elektrycznego. Jest ono inaczej nazywane ulotem elektrycznym lub wyładowaniem niezupełnym. Wyładowanie tego typu jest związane z wiatrem elektrostatycznym i występuje też podczas pracy młynka Franklina.
Wyładowanie niezupełne jest procesem, w którym prąd zaczyna płynąć w neutralnym gazie z elektrody ulotowej podłączonej do wysokiego napięcia. Ruch ładunków jest możliwy dzięki jonizacji ośrodka. Powstające jony unoszą ładunek elektryczny do obszaru niższego potencjału otaczającego elektrodę lub rekombinują tworząc ponownie neutralne atomy.
Jeżeli elektroda ulotowa ma postać ostrza to wokół niej wytwarza się duży gradient potencjału. Jeśli dodatkowo napięcie jest na tyle niskie, że nie pozwala na powstanie kanału plazmy, ale dość wysokie, aby medium uległo częściowej jonizacji, powstaje wyładowanie koronowe.
Korony mogą być dodatnie i ujemne. Nie różnią się pod względem wyglądu: zarówno jedne, jak i drugie są widoczne jako niebieskie lub fioletowe świecenie gazu wokół eletrody ulotowej. Różnica między dodatnią i ujemną koroną staje się widoczna, jeśli weźmiemy pod uwagę szybkość produkcji ozonu. Ujemna korona wytwarza znacznie więcej ozonu niż dodatnia.
Nic nie stoi na przeszkodzie byśmy mogli zaobserwować wyładowania koronowe.
Musimy zaopatrzyć się w źródło wysokiego napięcia. Będzie tutaj odpowiedni generator ZVS. Jeden z jego biegunów uziemiamy, zaś drugi podłączamy do zaostrzonej elektrody. Ostrze ustawiamy naprzeciw elektrody zbiorczej w postaci pierścienia z drutu (należy go uziemić):
Ostrzeżenie: Używania układu ZVS nie polecam początkującym bez doświadczenia w obchodzeniu się z wysokim napięciem. Na wyjściu urządzenia występuje napięcie wielu tysięcy woltów. Przy nieumiejętnym obchodzeniu się z urządzeniem może dojść do poważnego porażenia! Należy pamiętać, że wytwarzający się podczas doświadczenia ozon jest trujący! Autor nie bierze jakiejkolwiek odpowiedzialności za wszelkie mogące powstać szkody. Robisz to na własne ryzyko!
Po włączeniu zasilania wokół ostrza wystąpi wyładowanie koronowe. Jest ono bardzo dobrze widoczne w ciemności. Poniżej przedstawiam kilka zdjęć poświaty wykonanych przeze mnie:
Daje się też odczuć wyraźny zapach ozonu.
Wyładowania koronowe mogą być użytecznym zjawiskiem występującym w wielu przemysłowych zastosowaniach:
- laser azotowy
- wytwarzanie ozonu
- kserokopiarka
- jonizator powietrza
- usuwanie pyłów z powietrza w systemach klimatyzacji
- licznik Geigera-Müllera
- fotografia kirlianowska
Wyładowania koronowe pozwalają na usuwanie z powietrza pyłów przez ich naładowanie, a następnie osadzenie na elektrodzie o przeciwnym znaku. Wolne rodniki oraz jony powstające podczas wyładowania koronowego mogą niszczyć toksyczne związki chemiczne.
Życzę miłej i pouczającej zabawy:)
Literatura dodatkowa:
- Cobine J.D., Gaseous Conductors; Theory and Engineering Applications, McGraw-Hill or Dover reprints, 1941, 1958, 1970
- Flisowski Z., Technika wysokich napięć, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa, 1988
- Loeb L., Electrical Coronas - Their Basic Physical Mechanisms, University of California Press, 1965
Marek Ples