Łatwopalna piana
Prosto i efektownie!
Proponowane doświadczenie należy do bardzo prostych, a jednocześnie dających niesamowity efekt wizualny. Kto by się spodziewał, że piana może się wspaniale palić? Widok płonącej piany wprawia widzów w rosnące zaciekawienie.
Bez nudzenia - do pracy
Potrzebujemy:
- Gazu propan-butan,
- Detergentu - bardzo dobrze nadaje się płyn do mycia naczyń,
- Wody
Jedynie propan-butan może się wydawać czymś trudnym do zdobycia. Można go jednak kupić w kioskach jako gaz do napełniania zużytych zapalniczek:
Następnie należy założyć cieńką plastikową rurkę na zaworek zbiorniczka z gazem. Jej drugi koniec zanurzamy w naczyniu zawierającym niewielką ilość roztworu detergentu w wodzie. W momencie przepuszczania gazu powinna zacząć się tworzyć piana:
Piana jest wytwarzana w kieliszku jedynie dla ciekawszego efektu wizualnego.
Ostrzeżenie: Należy zachować ostrożność przy pracy z łatwopalnym gazem. W pobliżu nie może być żadnego źródła otwartego ognia!. Autor nie bierze jakiejkolwiek odpowiedzialności za wszelkie mogące powstać szkody. Robisz to na własne ryzyko!
Po wytworzeniu odpowiedniej ilości piany możemy ją ostrożnie zapalić.
Piana pali się jasnym płomieniem. Jest to spowodowane tym, że zawiera ona propan-butan. Mieszanina tych węglowodorów pali się w powietrzu, utleniając się do dwutlenku węgla i wody.
Życzę miłej i pouczającej zabawy:)
Literatura dodatkowa
- Bikerman J.J., Formation and Structure, Springer-Verlag, Nowy Jork, 1973
- Qi D., Bian Y., Ma Z., Zhang C., Liu S., Combustion and exhaust emission characteristics of a compression ignition engine using liquefied petroleum gas–fuel-oil blended fuel, Energy Conversion and Management, 2007, 48(2), str. 500
- Wilson A.J., Principles of Foam Formation and Stability, Springer-Verlag, Nowy Jork, 1989
Marek Ples