Multiwibrator trójbiegunowy
Odrobina teorii
Multiwibrator to układ elektroniczny, zrealizowany w oparciu o przekaźniki elektromechaniczne, lampy elektronowe lub jonowe (w tym neonówki), tranzystory, diody tunelowe bądź inne elementy przełączające, posiadający dwa lub więcej stanów równowagi trwałej bądź nietrwałej. Istnieje wiele typów multiwibratorów - najczęściej jest stosowany dwubiegunowy multiwibrator astabilny. Multiwibratory oprócz wielu poważnych zastosowań mogą też pełnić funkcję dowolnych migaczy i "bajerów" świetlnych.
Proponuję Czytelnikowi budowę trochę nietypowego i mniej znanego rodzaju multiwibratora. Jest to multiwibrator trójbiegunowy, z racji swojej budowy zwany często kołowym, pierścieniowym lub cyklicznym.
Budowa
By zbudować wyżej wspomniany multiwibrator potrzebujemy:
- Tranzystory BC646 lub podobne, trzy sztuki
- Rezystory 1K, trzy sztuki
- Rezystory 100K, trzy sztuki
- Kondensatory elektrolityczne 47uF, trzy sztuki
- Diody LED, trzy sztuki (lub jedna RGB)
- Dodatkowy sprzęt: lutownica, lutowie, kalafonia, ewentualnie płytka drukowana
Elementy należy zestawić według schematu:
Układ składa się z trzech stopni, po jednym tranzystorze w każdym. Kolejne stopnie są ze sobą wzajemnie połączone, przy czym trzeci jest sprzężony z pierwszym. Dzięki temu sygnał (tranzystor zatkany/otwarty) jest przekazywany między stopniami w sposób cykliczny, zaś sygnał opuszczający ostatni stopień jest na powrót wprowadzony do pierwszego. Sygnalizując stan tranzystorów diodami uzyskujemy ciekawy migacz, w którym diody LED zapalają się i gasną po kolei. Szybkość migotania diod można regulować w szerokim zakresie zmieniając pojemność kondensatorów oraz rezystorów włączonych w obwód baz tranzystorów.
Układ zbudowany na uniwersalnej płytce drukowanej wygląda następująco:
Z kondensatorów widać tylko jeden, ponieważ pozostałe zostały zamontowane z tyłu płytki. Działanie układu:
Trzy diody LED z powyższego schematu możemy zastąpić pojedynczą diodą LED RGB o wspólnej anodzie, która jest właściwie trzema diodami w jednej obudowie:
Zauważmy, że ponieważ zawsze będą świecić dwie z wewnętrznych struktur świecących tej diody LED, to będzie następowało mieszanie się barw. Daje to bardzo ciekawy efekt wizualny.
Światło diody LED jest tutaj rzutowane na ekran z białego papieru. Powoduje to, że barwy światła nie zostają wymieszane idealnie, ponieważ nie wszystkie padają w to samo miejsce. Ten problem można usunąć umieszczając diodę świecącą wewnątrz matowej osłony. Ja wykorzystałem matowy pojemniczek na film fotograficzny. Efekt prezentuje się naprawdę następująco:
Ten prosty układ jest bardzo łatwy w budowie i można go polecić szczególnie początkującym elektronikom lubiącym wszelkie "świecidełka" i tego typu zabawki. Multiwibrator ten może jednak służyć także bardziej poważnym zastosowaniom.
Życzę miłej i pouczającej zabawy:)
Literatura dodatkowa:
- Crowe J., Hayes-Gill B., Introduction to Digital Electronics, Newnes, 1998, str. 161
- Fink D., Electronics Engineers Handbook, McGraw Hill, 1975, str. 16-40
- Horowitz P., Hill W., Sztuka Elektroniki, Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa, 2001
- Lewis W.B., Electrical counting: with special reference to counting alpha and beta particles, CUP Archive, 1942, str. 68
Marek Ples