Wrażliwe ciecze - odwracalne reakcje redoks z udziałem barwników
Poniższy tekst stanowi fragment napisanego przeze mnie artykułu. Zachęcam Czytelników do zapoznania się z pełnym tekstem, który można przeczytać w w czasopiśmie dla nauczycieli Chemia w Szkole (1/2015):
Wszelkie chemiczne reakcje barwne cieszą się nie słabnącym zainteresowaniem adeptów wiedzy chemicznej. Niewątpliwie są one spektakularne, a ich efekt może zapewnić pewne pozytywne doznania natury estetycznej. Nie można jednak zapominać, że jeśli nie towarzyszy im zastanowienie, to efekty te nie mają zbyt wielkiej wartości poznawczej. Funkcjonują wtedy jedynie jako swoista reklama, która powinna zachęcać widza do zadawania pytań [1].
Prezentowane doświadczenie z pewnością sprowokuje każdego widza do zastanowienia się, czym są tytułowe wrażliwe ciecze. Przejawiają one bardzo interesującą właściwość: pozostawione w spoczynku stają się bezbarwne, by po każdym wstrząśnięciu ukazać ulotne, ale jakże piękne barwy.
[…]
Przygotowanie
Do wykonania doświadczenia są potrzebne następujące substancje chemiczne:
- wodorotlenek sodu NaOH,
- glukoza lub fruktoza C6H12O6 lub laktoza C12H22O11,
- błękit metylenowy C16H18ClN3S,
- resazuryna C12H7NO4.
Przy przygotowywaniu doświadczenia należy pamiętać, że wodorotlenek sodu jest silnie żrący – w kontakcie ze skórą lub oczami może spowodować trudno gojące się oparzenia. Wykorzystywane w tym doświadczeniu barwniki (wzory strukturalne: Rys.1) mogą być szkodliwe, należy więc unikać ich kontaktu ze skórą, ani nie wdychać pyłów. Uprzedzam też, aby błękitem metylenowym i resazuryną posługiwać się ostrożnie, ponieważ dosyć trudno usunąć plamy tych substancji powstałe na wszelkich materiałach, blatach, tkaninie, itp.
[…]
Jako pierwsze, dobrze jest przygotować roztwory barwników:
- roztwór błękitu metylenowego: 0,20g C16H18ClN3S w 50cm3 wody,
- roztwór resazuryny: 0,15g C12H7NO4 w 50cm3 wody.
Roztwory są stosunkowo trwałe i mogą być przechowywane przez dłuższy czas.
Kolejnym etapem doświadczenia jest sporządzenie roztworu podstawowego. W 100cm3 trzeba rozpuścić 2g wodorotlenku sodu i około 3g jednego ze wspomnianych wcześniej cukrów, np. glukozy (Fot.1). Roztwór jest nietrwały, powinien zostać wykorzystany jak najszybciej!
Rozpoczynając pokaz należy do dwóch osobnych, niewielkich buteleczek wlać po około 10cm3 roztworu podstawowego, a następnie do każdej z nich dodać po kilka kropli roztworu jednego z barwników. […]
Wystarczy jednak pozostawić ciecze w spokoju, a po pewnym czasie (od kilku sekund do kilku minut) ich barwa zacznie stawać się coraz mniej intensywna. Oba roztwory stają się w końcu całkowicie bezbarwne i klarowne (Fot.2).
Kiedy jednak potrząsnąć buteleczkami, roztwory na powrót przyjmują swoje intensywne, charakterystyczne barwy (Fot.3)! Ciecze pozostawione w bezruchu ponownie odbarwiają się, a czas potrzebny na to jest tym dłuższy, im bardziej intensywnie były wytrząsane. […]
Wyjaśnienie
Zaobserwowane w prezentowanym doświadczeniu zmiany barw roztworów są efektem przeciwstawnych reakcji biegnących w roztworze: redukcji i utleniania odpowiednich barwników, w tym przypadku błękitu metylenowego i resazuryny [2].
[…]
Glukoza lub inny cukier redukujący utlenia się kosztem barwnika (błękitu metylenowego lub resazuryny) do glukonianu. Same barwniki ulegają wtedy redukcji do bezbarwnych leukozwiązków, co obserwujemy jako odbarwienie [3].
Potrząsanie wprowadza do cieczy pewną ilość tlenu z powietrza, co powoduje szybkie utlenienie leukozwiązków na powrót do postaci barwnej, przy czym tlen ulega redukcji do nadtlenku wodoru H2O2 lub wody H2O [4]. Stan ten nie jest jednak trwały, ponieważ ponownie dochodzi do ich redukcji za sprawą glukozy. W ten sposób cykl przemian barwnych można kontynuować aż do wyczerpania reagentów.
Literatura:
- [1] Orlińska I., Chemia na wesoło, Chemia w Szkole, 4 (2014), Wydawnictwo Edupress, str. 27-28 powrót
- [2] Bueno C., Villegas M. L., Bertolotti S. G., Previtali C. M., Neumann M. G., Encinas M. V., The Excited-State Interaction of Resazurin and Resorufin with Aminesin Aqueous Solutions. Photophysics and Photochemical Reaction, Photochemistry and Photobiology 76 (4), 2002, str. 385–390 powrót
- [3] Sienko M., Plane R., Chemia. Podstawy i zastosowania, PWN, Warszawa, 1999 powrót
- [4] Pluciński T., Doświadczenia chemiczne, Wydawnictwo Adamantan, Warszawa, 1997 powrót
Życzę miłej i pouczającej zabawy:)
Marek Ples