Miniaturowy nadajnik radiowy
English version is here |
Mały szpieg
Proste mikrofony bezprzewodowe są czymś, co zawsze cieszyło początkujących elektroników-radioamatorów. Wiele z nich jest naprawdę łatwo zbudować, a ich uruchomienie dostarcza wiele radości. Prezentowany tutaj radiomikrofon jest wariacją na temat krążącego po czeskich stronach schematu.
Maksymalny zasięg mikrofonu nie przekracza 30 metrów, ale z pewnością wystarczy to do pierwszych prób z nadajnikami radiowymi. Nadaje na paśmie 88 do 108 megaherców, więc odbiór jest możliwy nawet za pomocą zwykłego radioodbiornika.
Trzeba zaznaczyć, że obecnie przepisy regulujące budowę radiowych urządzeń nadawczych, nawet o małej mocy, są bardzo restrykcyjne. Należy się więc z nimi zapoznać przed jakimikolwiek doświadczeniami w tej dziedzinie!
Budowa
Potrzebujemy:
- Rezystor 100K,
- Rezystor 10K - dwie sztuki,
- Rezystor 2,2K,
- Rezystor 220K,
- Rezystor 220,
- Kondensator 100nF - dwie sztuki,
- Kondensator 1nF,
- Kondensator 4,7pF,
- Kondensator 22pF,
- Tranzystor BC546,
- Tranzystor BF199,
- Mikrofon elektretowy,
- Drut emaliowany o średnicy 0,5mm - około 50cm,
- Uniwersalna płytka drukowana, drobny sprzęt montażowy
Niech nie przeraża Cię ta lista zakupów. Wszystkie elementy potrzebne do budowy jednego nadajnika to naprawdę niewielki koszt.
Należy je zestawić według schematu:

Cewki powinny mieć ilość zwojów taką jak została podana na schemacie, a ich średnica powinna wynieść około pół centymetra. Wygodnie nawija się je na wiertle 5mm. Cewki powinny zostać umieszczone w ten sposób, by ich osi leżały na jednej lini, a odległość między nimi wynosiła 0,5 do 1cm.
Układ składa się z dwóch podstawowych bloków funkcjonalnych. Na tranzystorze małej częstotliwości BC546 jest zrealizowany prosty wzmacniacz sygnału akustycznego. Sygnał z mikrofonu zostaje w nim wzmocniony i przez kondensator 100nF oraz opornik 100K przekazany do drugiego bloku, czyli właściwego nadajnika radiowego. Na tranzystorze BF199 jest zrealizowany obwód rezonansowy o sprzężeniu pojemnościowym, w układzie Colpittsa. Częstotliwość pracy tego generatora zależy od pojemności i indukcyjności wchodzących w skład obwodu rezonansowego. Przy zadanych wartościach częstotliwość ta wynosi około 100MHz. Anteną może być krótki odcinek przewodu.
Uruchomienie układu należy rozpocząć od jego dostrojenia. Uruchamiamy odbiornik radiowy i nastawiamy częstotliwość odbioru leżącą pomiędzy nadającymi na tym paśmie stacjami. Następnie podłączamy zasilanie do nadajnika. Rozciągając i ściskając cewkę w kolektorze tranzystora dostrajamy nadajnik do odpowiedniej częstotliwości, co powinno objawić się silnym gwizdem sprzężenia zwrotnego. Należy pamiętać, by między manipulacjami przy cewce oddalać dłoń od nadajnika, ponieważ może to zmieniać jego częstotliwość. Regulacja może wydawać się trudna, ponieważ niewielkim zmianom wymiarów cewki generatora towarzyszą relatywnie duże zmiany częstotliwości. Przy odrobinie cierpliwości nie sprawia to jednak problemów. Po dostrojeniu radiomikrofon jest bardzo czuły - może pracować w charakterze podsłuchu. Pomijając kwestie etyczne, nie polecam tego z powodu dotkliwych sankcji karnych.
Zbudowany układ wygląda następująco:
Urządzenie jest niewiele większe od pudełka zapałek. Na płytce pozostało wiele wolnego miejsca więc istnieją możliwości dalszej miniaturyzacji.
Życzę miłej i pouczającej zabawy:)
Literatura dodatkowa:
- Kuta S., Elementy i układy elektroniczne, Uczelniane Wydawnictwa Naukowo-Dydaktyczne AGH, Kraków, 2000
- Rohde U.L., Whitaker J., Communications Receivers, 3rd Ed., McGraw Hill, 2001
- Trusz W., Dombrowicki J., Radio i telewizja w domu, Wydawnictwa Komunikacyjne, Warszawa, 1958
Marek Ples