M1 - Mgławica Kraba
Mgławica Kraba jest znana też po prostu jako Krab. Po raz pierwszy obiekt ten zaobserwował Bevis na początku lat trzydziestych XVII wieku, umieszczając go w swoim dziele Uranographia Britannica, będącym oczywiście atlasem nieba. Jak często bywa w nauce, zupełnie niezależnie od niego mgławicę odkrył Charles Messier w sierpniu 1758 roku, podczas prób obserwacji komety Halleya. Zdarzenie to skłoniło Messiera do utworzenia katalogu obiektów podobnych do zaobserwowanego, w celu uniknięcia w przyszłości ich pomyłek z kometami. Był to początek słynnego katalogu Messiera. Mgławica Kraba, co logiczne, otrzymała w nim zaszczytne pierwsze miejsce. Z tego powodu bywa ona nazywana też Messier 1, lub po prostu M1.
Mgławica ma związek z supernową zauważoną głównie przez astronomów chińskich w 1054 roku. Jej odległość od Ziemi wynosi około 6300 lat świetlnych, a średnica w przybliżeniu 11 lat świetlnych. W centrum mgławicy znajduje się pulsar emitujący błyski w zakresie od promieniowania gamma do fal radiowych. Obraca się on z dużą prędkością - 30 razy w ciągu sekundy.
Obserwacje
22.09.2020 - Jaworzno, ogród
warunki miejskie, wysoki poziom zanieczyszczenia światłem
Tym razem chciałbym przedstawić zdjęcie, które - mimo, że mocno niedoskonałe - dało mi bardzo wiele radości.
Niewiele minut przed godziną 24 skierowałem obiektyw aparatu fotograficznego prawie dokładnie na wschód (z niewielkim odchyleniem północnym) tak by jego pole widzenia objęło obszar znajdujący się na wysokości około 20 stopni nad horyzontem. Było miłym zaskoczeniem, że na tej fotografii o czasie naświetlania równym 10 minut - czyli dosyć krótkim jak na obiekty głębokiego kosmosu - w pobliżu gwiazdy Tianguan stanowiącej zetę Byka (ζ Tau) zauważyłem wydłużoną i nieco rozmytą plamkę świetlną.
Przy zastosowaniu większych zbliżeń można zauważyć charakterystyczną włóknistą strukturę Mgławicy Kraba. Przy pierwszej sposobności postaram się wykonać kolejne, być może doskonalsze fotografie tego obiektu.
Parametry fotografii 1:
- sumaryczny czas ekspozycji: 12 minut (stack 24 klatek RAW po 30s, z wykorzystaniem odpowiedniej ilości klatek typu dark, bias i flat),
- ISO: 2500,
- obiektyw: typu zoom (wykorzystano fmax=250mm),
- przesłona: f/4 (najmniejsza możliwa w przypadku wykorzystanego obiektywu),
- statyw: głowica paralaktyczna z prowadzeniem w osi rektascencji, wyjustowana metodą dryfową z wykorzystaniem sterownika własnej konstrukcji.
Marek Ples