Fioletowy dym
Halogeny
Halogeny (inaczej zwane fluorowcami) są pierwiastkami z 17 grupy układu okresowego. Nazwa "halogen" pochodzi z greki i znaczy tyle co "tworzący sole"; ma to związek ze zdolnością tej grupy do tworzenia szczególnie wielu związków chemicznych. Halogenami są fluor, chlor, brom, jod, astat oraz ununseptium.
Wspomniane powyżej pierwiastki wykazują wysoką elektroujemność i dużą aktywność chemiczną. Wszystkie występują w stanie wolnym jako dwuatomowe cząsteczki. Tworzą zwykle jony jednoujemne, ponieważ do uzyskania konfiguracji elektronowej najbliższego gazu szlachetnego potrzebują uzyskać tylko jeden elektron. Jeśli chodzi o stan skupienia, to w temperaturze pokojowej fluor i chlor są gazami, brom jest cieczą, a jod i pozostałe pierwiastki są ciałami stałymi.
Halogeny reagują szczególnie chętnie z metalami tworząc odpowiednie sole zbiorczo nazywane halogenkami. Poniżej przedstawiam reakcję jodu z glinem. Reakcja ta jest interesujące ze względu na wspaniały efekt wizualny.
Czego potrzebujemy?
By przeprowadzić doświadczenie musimy mieć:
- jod I2
- glin Al
Glin jest srebrzystym metalem. Jod ma postać czarnofioletowych kryształów. Jodu nie należy niepotrzebnie podgrzewać, ponieważ bardzo łatwo sublimuje.
Obie substancje muszą być jak najlepiej rozdrobnione. Kryształy jodu można zmielić w moździeżu.
Ostrzeżenie: Czysty jod jest silnie trujący! Dla człowieka dawka śmiertelna wynosi około 4 gramy! Należy bezwzględnie unikać zanieczyszczenia oczu lub skóry jodem, ponieważ ma on działanie drażniące! Pary jodu są także drażniące, a w większych stężeniach duszące. Doświadczenie trzeba prowadzić na zewnątrz, koniecznie z dala od palnych materiałów. Należy stosować okulary ochronne, ponieważ może dojść do rozprysku płonących reagentów. Autor nie bierze jakiejkolwiek odpowiedzialności za wszelkie mogące powstać szkody. Robisz to na własne ryzyko!
Pokaz!
Odważamy osobno 1g proszku glinu oraz 3g drobno zmielonych kryształów jodu. Ważne jest by glin i jod były suche! Substancje te możemy osobno przechowywać przez bardzo długi czas. Bezpośrednio przed pokazem musimy zmieszać oba pierwiastki i usypać z nich niewielki kopczyk na ognioodpornej podstawie (ceramicznej, azbestowej lub metalowej).
Po zmieszaniu suchych substancji nie dostrzegamy żadnych oznak zachodzącej reakcji. Dopiero po dodaniu kilku kropel wody możemy zaobserwować zapłon i fioletowo-brunatny dym! Można to zobaczyć na poniższym zdjęciu:
Podobne doświadczenie można wykonać stosując cynk zamiast glinu, co można zobaczyć na umieszczonym poniżej filmie.
Uzyskany efekt prezentuje się też doskonale na fotografii:
Wyjaśnienie
Na sucho substraty nie reagują, jednak w obecności nawet małych ilości wilgoci dochodzi do egzotermicznej reakcji syntezy jodku glinu według równania:
W podwyższonej temperaturze pozostały jod natychmiast sublimuje, tworząc fioletową parę.
Mechanizm reakcji jodu z cynkiem jest analogiczny do opisanego powyżej.
Życzę miłej i pouczającej zabawy:)
Literatura dodatkowa
- Bielański A., Chemia ogólna i nieorganiczna, PWN, Warszawa, 1981
- Emsley J., Nature's Building Blocks, Oxford University Press, 2011
Marek Ples