Strona główna
Najpiękniejszą rzeczą, jakiej możemy doświadczyć, jest oczarowanie tajemnicą. Jest to uczucie, które stoi u kolebki prawdziwej sztuki i prawdziwej nauki. Ten kto go nie zna i nie potrafi się dziwić, nie potrafi doznawać zachwytu, jest martwy, niczym zdmuchnięta świeczka.
Witaj!
Czy nie zgodzisz się z Einsteinem? Moim zdaniem jego słowa wyrażają prawdę na temat otaczającego nas świata: jest pięknym miejscem i powinniśmy się starać jak najlepiej poznać jego strukturę. Światem rządzą prawa, których poznanie i opisanie pozwala na jego zrozumienie. W nawet najmniej skomplikowanych zjawiskach (których prostota jest często jedynie pozorna) tkwi często jakiś tajemniczy szczegół, którego wyjaśnienie staje się źródłem wielkiej satysfakcji. I to właśnie jest dla mnie pociągające w byciu naukowcem!
Nauki przyrodnicze bywają często postrzegane jako nudne i trudne do zrozumienia dla szarego człowieka. Jak w wielu dziedzinach życia, także w tej wszystko zależy od punktu widzenia. W dzisiejszych czasach komplikacja i wzrost specjalizacji rzeczywiście sprawia, że całość nauk przyrodniczych jest nie do ogarnięcia dla jednej osoby. Doba humanizmu spod znaku pana da Vinci, kiedy jeden człowiek mógł być wyrocznią w prawie wszystkich dziedzinach minęła niestety bezpowrotnie.
Sprawa nie jest jednak beznadziejna - wiele ciekawych doświadczeń i eksperymentów można przeprowadzić samemu. Daje to satysfakcję wkroczenia na trop reguł otaczającej nas rzeczywistości. Dodatkowo jest to wspaniałym sposobem nauki.
Tworząc tą stronę mam na celu popularyzację nauki i zwrócenie uwagi na fakt, iż nie składa się ona z samych tasiemcowatych wzorów matematycznych i teorii uważanej powszechnie za nudną. W rzeczywistości prawdziwy naukowiec musi starać się zachowywać równowagę między teorią, a empirią: doświadczenie i model teoretyczny, najczęściej matematyczny, zawsze muszą się wzajemnie uzupełniać. Mam nadzieję, że szanowny Czytelnik zatrzyma się tutaj na chwilę lub dwie i spróbuje zastosować te informacje w praktyce.
Chciałbym podziękować moim bliskim za wszelkie wsparcie. Ich pomoc dała mi bardzo wiele. Szczególnie jestem wdzięczny mojemu bratu - bez jego informatycznego wsparcia powstanie tej strony stałoby pod znakiem zapytania. Pragnę także podziękować mojej rodzinie za okazaną mi wyrozumiałość.
Jak wiadomo, każdy kij ma dwa końce; metafora ta tyczy się także nauki. Prezentowane przeze mnie doświadczenia, ich opisy oraz materiały poglądowe mają charakter dydaktyczny. Należy je traktować jako interesujące urozmaicenie nauki. Trzeba mieć jednak na uwadze, że każde doświadczenie przeprowadzone w sposób niedbały, nieuważny lub błędny może spowodować zagrożenie zdrowia lub życia. Przestrzegam przed przeprowadzaniem doświadczeń, które mimo moich najszczerszych chęci są dla Czytelnika z jakiegoś powodu niezrozumiałe. Pamiętaj: zdrowie i życie masz tylko jedno! W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej napisać do mnie z pytaniem (kontakt tutaj).
Żadna wiedza wyniesiona z zamieszczonych tutaj artykułów nie może być wykorzystywana w celach niezgodnych z obowiązującym prawem!
Wiele doświadczeń przedstawionych na stronie nie wymaga wykorzystania specjalistycznych narzędzi i trudnych do zdobycia materiałów. Wszystkie z nich przeprowadziłem i sprawdziłem własnoręcznie. Jeśli występuje jakieś niebezpieczeństwo to każdorazowo jest ono jednoznacznie opisane.
Nie lubię przerostu formy nad treścią, co dziś niestety zdarza się bardzo często. Dlatego stronę cechuje prosty, funkcjonalny wygląd - główną rolę gra tu przekazywana informacja. Artykuły w większości są pisane w podobnej konwencji: w każdym można znaleźć podbudowę teoretyczną na temat prezentowanego zjawiska, wykaz potrzebnych materiałów i narzędzi, sposób przeprowadzenia doświadczenia, a także wyjaśnienie. Jeśli kogoś męczy forma "biało na czarnym", to w górnym prawym rogu strony znajduje się przycisk zmiany układu barw.
Polecam lekturę moich publikacji na łamach czasopism naukowych, popularnonaukowych i metodycznych.
Przydatne może się okazać zapoznanie się z prawami autorskimi, którymi są objęte wszystkie materiały mojego autorstwa przedstawione na niniejszej stronie. Są one dostępne tutaj.
Zapraszam do eksperymentowania:)
Marek Ples