Chemiczny oscylator - reakcja BŻW
BŻW?
Skrót ten pochodzi od pierwszych liter nazwisk naukowców (Biełousow, Żabotyński, Winfree), którzy badali przedstawioną dalej reakcję oscylacyjną.
W tym miejscu musimy wyjaśnić czym właściwie jest oscylator. Zajrzyjmy do encyklopedii:
Oscylator - układ elektryczny, fizyczny lub chemiczny wykonujący cykliczne w czasie zmiany wartości pewnych swoich parametrów wokół położenia równowagi.
Oscylator jest więc układem, który wytwarza jakiegoś rodzaju drgania. W dzisiejszych czasach oscylatory są najczęściej urządzeniami elektrycznymi (na przykład wszelkie zegary, generatory akustyczne, rezonatory kwarcowe). Dawniej powszechnie wykorzystywano oscylatory mechaniczne, takie jak zegary wahadłowe lub z balansem. O wiele mniej znaną klasą oscylatorów są chemiczne układy drgające. Jedną z tego typu reakcji jest reakcja Biełousowa-Żabotyńskiego. Oryginalna reakcja wykorzystywała związki ceru, które są trudne do zdobycia. My zapoznamy się dziś z jedną z łatwiejszych do przeprowadzenia modyfikacji tej reakcji (zwanej właśnie reakcją Biełousowa-Żabotyńskiego-Winfree), w której stosuje się kwas malonowy, związki bromu oraz żelaza. Od razu zaznaczam, że nie wyjaśnię tutaj dokładnego mechanizmu tej reakcji, cechuje sie on bowiem wysokim stopniem komplikacji. Zainteresowanych odsyłam do odpowiednich publikacji.
Zaczynamy!
Musimy przygotować odpowiednie roztwory:
- A: 1g kwasu malonowego C3H4O4 i 0,5g bromku potasu KBr rozpuścić w 10cm3 wody,
- B: 1cm3 stężonego kwasu siarkowego(VI) H2SO4 i 2,5g bromianu potasu KBrO3 rozpuścić w 36cm3 wody,
- C: roztwór ferroiny o stężeniu 0,025M
Ferroina jest związkiem kompleksowym żelaza z 1,10-fenantroliną o wzorze sumarycznym [Fe(phen)3]SO4. Wzór strukturalny przedstawiony jest poniżej:
Ferroina jest efektywnym wskaźnikiem redox; w środowisku redukującym ma barwę czerwoną, w utleniającym zaś niebieską.
Ostrzeżenie: Należy szczególnie uważać podczas operacji ze stężonym kwasem siarkowym(VI). Należy stosować rękawiczki ochronne i nie dopuścić do zanieczyszczenia skóry! Autor nie bierze jakiejkolwiek odpowiedzialności za wszelkie mogące powstać szkody. Robisz to na własne ryzyko!
Pokaz!
Doświadczenie można przeprowadzić w dwóch wariantach: zmieniającego barwę roztworu i wędrujących fal reaktywności chemicznej. Oba doświadczenia są jednakowo efektowne i ich opis jest przedstawiony poniżej.
Oscylujący roztwór
Do niewielkiej zlewki wlewamy 6,5cm3 roztworu B i dodajemy 1cm3 roztworu A. Zlewkę przykrywamy szkiełkiem zegarkowym i czekamy aż zniknie brunatne zabarwienie. Po kilku minutach do roztworu dodajemy kroplę roztworu C. Po chwili roztwór zacznie cyklicznie zmieniać barwę z różowej na błękitną. Zmiany występują z okresem kilkunastu-kilkudziesięciu sekund. Można to zobaczyć na moim filmiku:
Niebieska barwa występuje z okresem około 5 sekund. Reakcja w zależności od warunków może trwać kilkadziesiąt minut lub nawet dłużej.
Chemiczne fale - samoorganizacja w roztworze
Postępujemy podobnie jak poprzednio z tym, że dodajemy więcej roztworu C; tym razem musimy dodać 1cm3 ferroiny. Powstałą mieszaninę wylewamy na szalkę Petriego i przykrywamy. Po kilku minutach w cieczy pojawią się niebieskie punkty, które zaczną emitować koliste rozprzestrzeniające się fale barwy niebieskiej. Niektóre punkty emitują fale z większą częstotliwością niż inne i to pochodzące z nich fale zdominują po pewnym czasie całą powierzchnię roztworu. Reakcja trwa zwykle krócej niż w poprzednim przypadku. Jest to spowodowane najprawdopodobniej większą powierzchnią parowania. Poniżej przedstawiam przyspieszony film ukazujący przebieg tej reakcji:
Wyraźnie widoczne są rozprzestrzeniające się z położonych losowo punktów fale o niebieskiej barwie.
Wyjaśnienie
Tym razem nie przedstawię tutaj konkretnych równań reakcji chemicznych. Zamiast tego zastanówmy się nad tym, co właściwie jest takiego ciekawego w reakcji Biełousowa-Żabotyńskiego-Winfree. Może nie jest to oczywiste na pierwszy rzut oka, ale dochodzi tutaj do zjawiska zwanego samoorganizacją. Z początkowego stanu chaotycznego (przypadkowe rozmieszczenie i stan cząstek w wymieszanych roztworach) powstaje jakiś rodzaj uporządkowania. Powstające oscylacje są oczywistym przykładem uporządkowania. Barwne fale są tego jeszcze bardziej dobitnym świadectwem, ponieważ dochodzi tam dodatkowo do uporządkowania przestrzennego zachodzących w układzie procesów fizyko-chemicznych. Poniżej przedstawiam poklatkowy filmik ukazujący rozprzestrzenianie się fal reaktywnosci:
Samoorganizacja jest coraz częściej brana pod uwagę jako kluczowy proces także w innych dziedzinach, na przykład przy tworzeniu pewnych struktur biologicznych. Innym przykładem tego zjawiska jest tworzenie pierścieni Lieseganga i reakcja Briggsa-Rauschera.
Literatura dodatkowa:
- Biełousow B. P., Периодически действующая реакция и ее механизм [pol: Reakcje periodyczne i ich mechanizm], Сборник рефератов по радиационной медицине [pol: Kompilacja referatów z chemii medycznej], 147, 1959, str. 145,
- Pluciński T., Doświadczenia chemiczne, Wydawnictwo Adamantan, 1997, str. 77-82,
- Shakashiri B. Z., Chemical Demonstrations. A Handbook for Teachers of Chemistry, University of Wisconsin Press, Madison, London, 1983, t.2, str. 257,
- Winfree A. T., Rotating Chemical Reactions, Scientific American, 230(6), 1974, str. 82-95,
- Winfree A. T., The Prehistory of the Belousov-Zhabotinsky Oscillator, Journal of Chemical Education, 61, 1984, str. 661–663,
- Żabotyński A. M., Периодический процесс окисления малоновой кислоты растворе [pol: Procesy periodyczne utleniania kwasu malonowego w fazie ciekłej], Биофизика [pol. Biofizyka], 9, 1964, str. 306–311.
Marek Ples